Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

"...ksiądz musi zaprzestać" - wystawa o życiu i działalności ks. Romana Kotlarza  

15 stycznia 2013r. w naszej szkole miało miejsce otwarcie wystawy ”..ksiądz musi zaprzestać…”, której bohaterem  jest legendarny  kapelana robotników radomskiego Czerwca 1976 śp. ks. Roman Kotlarza.  Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy Kowala, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala oraz Radomska Delegatura IPN.  Przedstawione na ekspozycji fotografie, dokumenty i pamiątki wywarły duże wrażenie na oglądających i  wzbudziły zainteresowaniu zarówno wśród starszych jak i młodszych uczestników uroczystości.

 

 

O wystawie, życiu i działalności księdza Romana Kotlarza opowiedzieli pracownicy Biura Edukacji Publicznej Radomskiej Delegatury IPN. Uzupełnieniem prelekcji był pokaz fragmentów dokumentalnego filmu „I cicho ciało spocznie w grobie” opowiadającego o posłudze duszpasterskiej Romana Kotlarza i jego męczeńskiej śmierci. Ogromne zainteresowanie uczestników spotkania wzbudziły wspomnienia gościa uroczystości alumna Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu historyka dr Szczepana Kowalika, który jeszcze jako uczeń zainteresował się osobą Romana Kotlarza. Wraz z kolegami przygotował pierwszą publikację o bohaterskim księdzu, który ostatnie najbardziej dramatyczne lata spędził na terenie gminy Kowala w parafii Pelagów /obecnie Trablice/. Swoimi osobistymi wspomnieniami i refleksjami z zebranymi podzielił się także drugi z gości naoczny świadek życia niezwykłego kapłana, mieszkaniec gminy Kowala, Tomasz Świtka, który zwrócił również uwagę na potrzebę upamiętnienia postaci śp. Romana Kotlarza. 

Ekspozycja prezentująca życie i działalność ks. Romana Kotlarza będzie otwarta dla zwiedzających do końca stycznia. Osoby, które będą chciały obejrzeć wystawę proszone są o wcześniejsze skontaktowanie się z dyrekcją szkoły.