Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

Trochę deszczu, trochę słońca...  

W dniach od 3 do 7 czerwca 2013 r. klasy drugie i trzecie pod opieką wychowawczyń: Ilony Bińkowskiej, Agnieszki Kęder, Alicji Krakowiak, Grażyny Jóźwik oraz Ewy Krześniak wyjechały na Zieloną Szkołę do Zakopanego. Mimo nie zwsze sprzyjaj acej aury pobyt w stolicy Podhala można zaliczyć do bardzo udanych.

img

Zespół "Przepióreczka" powraca...  

10 maja 2013r szkolny zespól tańca ludowego "Przepióreczka" zadebiutował z ogromnym sukcesem  w V Międzyszkolnych Spotkaniach Artystycznych "Raz na ludowo"  w Radomiu.  Członkowie zespołu, uczniowie klasy I b przygotowali pod okiem swojej wychowawczymi Anny Szymczyk i przy aktywnym udziale rodziców, program artystyczny, który zyskał uznanie jury i zapewnił im I miejsce.

 

 

 

img

Co oznacza biel i czerwień na fladze państwowej?  

Historia polskiej flagi jest długa i niezwykle ciekawa. Jej poczatki siegają X wieku, kiedy to polscy książęta używali chorągwi,ale miały bardzo różne kolory i były prywatnymi symbolami. Chorągiew jako flaga narodowa pojawia się na przełomie XIII i XIV wieku. Była ona czerwona z białym orłem umieszczonym nieco bardziej w lewo niż pośrodku. Kolory biały i czerwony, jako barwy państwowe Polski, zostały wprowadzone przez parlament 7 lutego 1831 roku. Za symbol państwowy flaga biało-czerwona została uznana dopiero po I wojnie światowej, w 1919 roku.

img

Przyłącz się do korkowej akcji pomocy  

Z inicjatywy wolontariuszy ze Szkolnego Koła Małego Wolontariusza trwa na terenie naszej szkoły korkowa akcja pomocy. Akcja zbierania plastikowych nakrętek jest organizowana w odpowiedzi na apel Fundacji Kawalerów Maltańskich. Już teraz możecie przyłączyć się do naszej akcji. Wystarczy zbierane plastikowe zakrętki umieścić w pudełku wystawionym w tym celu na dolnym korytarzu koło świetlicy. Pieniądze zgromadzone ze sprzedaży nakrętek zostaną przekazane na pomoc  w kosztownym leczeniu i rehabilitacji trójki dzieci.

img

Życzenia ciepłe jak tchnienie wiosny, składamy wszystkim w ten czas radosny.  

Od wielu lat w naszej szkole kultywowany jest sympatyczny zwyczaj podtrzymywania pięknych polskich tradycji. Jedną z nich jest organizowanie szkolnych spotkań wielkanocnych. Tegoroczne mialo miejsce w środę 27 marca 2013r. Było jajeczko przybrane borówką, wielkanocne baby i mazurki i oczywiście przedwczesny śmigus-dyngus, a wszysto po to, aby tradycji stało się za dość 

img

Drużyna naszej szkoły wygrała Gminny Turniej BRD.  

W dniu 20 marca  2013 w hali sportowej naszej szkoły odbyły się gminne eliminacje XXXVI ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Jego celem jest promowanie i upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży szkolnej zachowań podnoszących ich bezpieczeństwo oraz kulturę w ruchu drogowym. Trzyosobowa drużyna: Michał Dygas, Wiktor Tomczyk i Michał Gałczyński / uczniowie klasy 4b/ okazala się najlepsza w gminie i będzie reprezentował nasza gminę w kolejnym etapie konkursu. 

img

Lekcja dobrych manier  

Nieważne kim jesteśmy i ile mamy lat. Kilka prostych zasad dotyczących dobrego wychowania powinien znać każdy. To one mogą okazać się kluczem otwierającym przed nami drzwi do sukcesu. O tym starali się przekonać swoich młodszych kolegów z oddziałów „ 0” uczniowie klasy Ib, którzy 19.02.2013r. zerówkowiczów zaprosili od obejrzenia inscenizacji profilaktycznej przygotowanej pod opieką wychowawczyni p. Anny Szymczyk.

img

Kolejne spotkanie z historią - Bić się do końca...  

1 marca w całej Polsce odbędą się po raz 3 obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To ważne święto przypominające o powojennym niepodległościowym wysiłku ludzi sprzeciwiających się celom, jakie w Polsce stawiali sobie komuniści, nastawieni na eliminację polskich elit niepodległościowych. Zdecydowana większość Polaków nie chciała sowieckich porządków ustrojowych. Zwalczała je na polu politycznym, a gdy to się okazywało niemożliwe – także z bronią w ręku. Dla wielu oznaczało to dramatyczną walkę o życie w ustroju, który nie tolerował jakiejkolwiek opozycji. Kto chciał uniknąć represji ze strony aparatu bezpieczeństwa musiał „iść do lasu” lub emigrować.  Ponad 20 tys. "Żołnierzy Wyklętych" zginęło po wojnie z bronią w ręku, kolejne tysiące trafiło do więzień komunistycznych, gdzie także czekała ich śmierć. W sumie w latach 1944-1955 wykonano ok. 4500 kar śmierci, spośród ponad 8 tys. orzeczonych. Kolejne setki tysięcy przeciwników ówczesnej władzy politycznej trafiło do więzień i obozów pracy, z wieloletnimi wyrokami, także najmłodsi - harcerze i uczniowie.

O tych wszystkich znanych i nieznanych postaciach niepodległościowego podziemia  Ziemi Radomskiej opowiada wystawa poświęcona Żołnierzom Wyklętym. „Bić się do końca. Podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945-50”przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie– Delegatura w Radomiu. Możemy ją obejrzeć w naszej szkole na sali konferencyjnej. Ekspozycję będzie można zwiedzać do końca lutego 2013r. 

img

Jak karnawał to karnawał ... taneczne szaleństwa uczniów szkoły w Kowali  

Tradycja organizacji zabaw choinkowych w naszej szkole jest bardzo odległa. Nikt już nie pamięta, od kiedy istnieje, ale bez niej nie wyobrażamy sobie zakończenia semestru. Tak było i w tym roku. Zabawa choinkowa przyniosła wiele radości oraz niezapomnianych wrażeń i była miłym akcentem na zakończenie półrocznych zmagań z  trudami nauki. Niestety, do następnej trzeba czekać aż rok.

img

...lecą z chmury ferie zimowe  

Ferie za pasem… Z niecierpliwością oczekujemy na zbliżające się ferie zimowe. To dla uczniów czas wolny od nauki,  czas wypoczynku i zabaw na śniegu. A panująca aura jest typowo zimowa. Rzucanie śnieżkami, lepienie bałwana, jazda na nartach i sankach, jazda na łyżwach sprawiają dużo radości, ale musimy pamiętać, że każda zabawa na śniegu powinna być bezpieczna!

Aby wesoły okres zimowej przerwy w nauce dobrze wykorzystać i spędzić bezpiecznie, musimy przestrzegać pewnych zasad, o których  przypomnieli uczniowie na szkolnych apelach. Odbyły się one w ostatnim dniu przez feriami. 

img

"Do broni Narodzie ! wybiła godzina wspólnego wyzwolenia."  

W 150 rocznicę wybuchu powstania styczniowego  - 22 stycznia 2013r zapłonęły znicze w miejscach pamięci  związanych z powstańczym zrywem Polaków  1863r.na terenie Kowali.  Uczniowie klas szóstych naszej szkoly ze swoimi wychowawcami  uczcili pamięć powstańców,  składając  wiązanki kwiatów przy obelisku poświęconemu ks. Fijałkowskiemu  i powstańczym pomniku  przy drodze na Załawie.  

 

 

img

Dzień Babci i Dziadka w naszej szkole  

Styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, ale dwa spośród nich są wyjątkowo ciepłe – to święto naszych kochanych babć i dziadków obchodzone 21 i 22 stycznia. To Babcie i Dziakowie rozpieszczają swoje wnuki, świetnie gotują, służą dobrą radą, a co najważniejsze zawsze mają dla nich czas. To z nimi kojarzą się najmilsze chwile z dzieciństwa. Za te  miłe wspomnienia i ciepłe ręce 21 stycznia 2013r. dziękowały dzieci na uroczystości zorganizowanej dla swoich wspaniałych Babć i Dziadków.  Był to dzień pełen uśmiechów, wzruszeń i radości... Były życzenia, piosenki, wiersze oraz  własnoręcznie wykonane laurki.  Uczniowie klas młodszych i oddziału przedszkolnego przygotowanym pod okiem wychowawczyń pięknym programem artystycznym starali się przekazać swoim  kochanym babciom i dziadkom serdeczne podziękowania za trud włożony w ich wychowanie. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem i słuchali piosenek w wykonaniu uczennic klasy III a i szkolnego zespołu wokalnego.   

img

"...ksiądz musi zaprzestać" - wystawa o życiu i działalności ks. Romana Kotlarza  

15 stycznia 2013r. w naszej szkole miało miejsce otwarcie wystawy ”..ksiądz musi zaprzestać…”, której bohaterem  jest legendarny  kapelana robotników radomskiego Czerwca 1976 śp. ks. Roman Kotlarza.  Organizatorami spotkania byli Wójt Gminy Kowala, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala oraz Radomska Delegatura IPN.  Przedstawione na ekspozycji fotografie, dokumenty i pamiątki wywarły duże wrażenie na oglądających i  wzbudziły zainteresowaniu zarówno wśród starszych jak i młodszych uczestników uroczystości.

 

 

img

Jest taki dzień bardzo ciepły, choć grudniowy?  

Maryja,  Józef i mały Jezus, Trzej królowie, pastuszkowie oraz przepiękne kolędy wprowadziły w magię Świat Bożego Narodzenia uczniów, nauczycieli rodziców i zaproszonych gości uczestniczących 20 grudnia 2012r w spotkaniu wigilijnym, które zostało wzbogacone zgodnie z naszą szkolną tradycyją jasełkami.

 

 

img

W przedświatecznej atmosferze...  

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy i najbardziej rodzinny czas, a wieczór wigilijny z jego  magiczną atmosferą, ciepłem i pięknymi polskimi tradycjami  jest  najbardziej wzruszającym wieczorem w roku. Magia tych świąt zapanowała także w naszej szkole, a to za sprawą klasowych spotkań wigilijnych, poprzedzających szkolne jasełka, na które serdecznie zapraszamy  w czwartek 20 grudnia o godzinie 12oo.  Niech będzie to dzień, który spędzimy  w atmosferze  tradycyjnej  nocy wigilijnej, dzieląc się opłatkiem i składając sobie życzenia świąteczne.

img

W samo południe z Korczakiem...  

„Zbudujemy szkołę, gdzie wychowankowie nie będą się uczyli martwych liter z martwej bibuły, gdzie natomiast uczyć się będą tego, jak żyją ludzie, czemu tak żyją, jak inaczej żyć można, co umieć i czynić należy, by żyć pełnią wolnego ducha”te słowa wypowiedziane przez Janusza Korczaka przyświecały realizacji całorocznego projektu „Z Korczakiem w przyszłość” realizowanego w naszej szkole, która nosi imię tego przyjaciela dzieci i obrońcy ich praw. Rok Korczaka, który został 16 września 2011 roku ustanowiony uchwalą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej powoli kończy się i czas na podsumowanie tego, co zrobiliśmy dla popularyzacji i  przybliżenia dorobeku Starego Doktora oraz ukazania ponadczasowości głoszonych przez niego idei wychowawczych. Doskonalym do tego pretekstem stało się podsumowanie zorganizowanego z inicjatywy naszego  Samorządu Szkolnego ogólnopolskiego konkursu: Korczakowska idea samorządności w szkole XXI wieku. 

img

Słodki Mikołaj zawitał już po raz siódmy  

Jeżeli Św. Mikołaj przyniesie Wam dużo słodyczy i będziecie chcieli podzielić się nimi, sprawiając radość innym dzieciom, dołączcie do naszej akcji” – z takim apelem do uczniów naszej szkoły po raz kolejny zwrócił się Samorząd Uczniowski, z inicjatywy którego przez siedem kolejnych lat przez  świętami Bożego Narodzenia organizowana jest akcja świąteczna „Słodki Mikołaj”.

 

 

img

Świąteczna zbiórka żywności po raz kolejny?  

Tradycją stał się udział naszych wolontariuszy w świątecznej zbiórce żywności organizowanej z inicjatywy Radomskiego Banku Żywności.

 

7 grudnia 2012r uczniowie należący do Szkolnego Klubu Małego Wolontariusza w sklepach na terenie Kowali zachęcali mieszkańców do przekazania produktów spożywczych na rzecz potrzebujących. Z zebranej żywności będą tworzone paczki dla rodzin najbardziej potrzebujących wsparcia. Gminnym koordynatorem akcji Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali. Mieszkańcy naszej miejscowości jak zawsze bardzo chętnie i ofiarnie włączyli się do akcji i przekazywali naszym wolontariuszom. Koordynatorem akcji w naszej szkole była p. Ewa Krześniak opiekun Szkolnego Klubu Małego Wolontariusza. Wszystkim, którzy w tym dniu wsparli naszych wolontariuszy, gorąco dziękujemy.

Korczakowski konkurs dla samorządów rozstrzygnięty...  

W imieniu Organizatorów Ogólnopolskiego Konkursu dla Samorządów Szkolnych pod hasłem: Korczakowska idea samorządności w szkole XXI wieku  pragniemy podziękować wszystkim autorom prezentacji multimedialnych zgłoszonych do konkursu  za zaangażowanie i wkład pracy w przygotowanie pokazów. Przysłane prace przedstawiają bogaty dorobek i osiągnięcia szkolnych samorządów w dziedzinie krzewienia samorządności i są dowodem żywotności i ponadczasowości korczakowskich idei we współczesnej szkole.

 

 

img

Najmłodsi ilustratorami książek Janusza Korczaka  

Z inicjatywy naszej szkoły dzieci z oddziałów przedszkolnych szkół podstawowych naszej gminy oraz Przedszkola Publicznego w Kowali wzięli udział w konkursie plastycznym „ U króla Maciusia i Kajtka Czarodzieja” . Ich zadaniem było wykonanie ilustracji do  fragmentów najbardziej znanych utworów Janusza Korczaka.

 

 

 

img

"Na andrzejki w końcu listopada ulać coś z wosku wypada"  

Andrzejki, przypadające na dzień 29 listopada, to doskonała okazja do wróżenia i dobrej zabawy, a jednocześnie źródło szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Dawniej w wieczór poprzedzający w imieniny Andrzeja wróżyły sobie tylko dziewczęta, dziś bawią się wszyscy. Dlatego w czwartek 29.11.2012r uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami i rodzicami  uczestniczyli w tradycyjnej zabawie andrzejkowej.

 

 

img

Profilaktyka na amatorskiej scenie  

W dniu 28 listopada 2012 r. uczestniczyliśmy w II Gminnym Przeglądzie Teatrzyków Profilaktycznych, który odbył się  w PSP im. M. Konopnickiej w Mazowszanach. Hasło przewodnie przeglądu brzmiało: „Złe nawyki to nie dla mnie, czyli jak unikać zagrożenia, by spełniły się marzenia". Organizatorami przeglądu byli: GOPS, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kowali oraz PSP im. M. Konopnickiej w Mazowszanach.

 

img

Pluszowy miś bohaterem szkolnego konkursu...  

Postać misia, ulubionego bohatera filmów i książek dla dzieci, który za każdy razem jest wydarzeniem pobudzającym kreatywność i fantazję u najmłodszych stała się tematem szkolnego konkursu literacko – plastycznego „Wyczaruj Misia.”. Konkurs zorganizowano dla uświetnienia Światowego Dnia Pluszowego Misia, który po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole.  Do udziału w artystycznych zmaganiach zgłosili się uczniowie wszystkich klas, a efekty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Wykonano około 80 prac   w różnych technikach. Były misie rysowane, malowane, wyklejane, ulepione oraz wykonane własnoręcznie przez dzieci. Równie ciekawe były prace literackie, których autorami byli uczniowie klas IV – VI.

img

Pasowanie na świetlika  

22 listopada 2012 roku o godzinie 12.10 rozpoczęła się w świetlicy szkolnej uroczystość pasowania na świetlika uczniów klas zerowych, pierwszych, drugich i trzecich. Taka uroczystość w naszej szkole miała miejsce po raz drugi. I tak jak w zeszłym roku była ogromnym przeżyciem dla dzieci. Wychowawczyni świetlicy Małgorzata Orzechowska przygotowała dla swoich podopiecznych kilka zadań do wykonania.

 

img