Pobierz odtwarzacz Adobe Flash Player

I znowu posprzątaliśmy świat?  

W piątek 14 września po raz kolejny uczestniczyliśmy w ekologicznej kampanii Sprzątanie Świata – Polska 2012. Jest to już 19 edycja akcji, która polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Tegoroczne sprzątanie przebiegało pod hasłem Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę”. Fotoreportaż z akcji w galerii ...

 

Inicjatywa "sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy akcja miała miejsce w 1993, kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię. W Polsce sprzątanie świata zainicjowała w 1994 roku Mira Stanisławska- Meysztowicz. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.

Przed wyruszeniem w teren na wielkie sprzątanie uczniowie wszystkich klas przygotowali transparenty i plakaty z hasłami propagującymi zachowania ekologiczne, a mali ekolodzy z klasy IVa na apelu przypomnieli nam, o co tak naprawdę chodzi w tym działaniu. Nie tam bowiem jest czysto, gdzie się sprząta, tylko tam, gdzie się nie śmieci. Mówiąc inaczej: nie tam środowisko jest czyste, gdzie się wydaje miliony na przeciwdziałanie skutkom zniszczeń, lecz tam, gdzie ludzie żyją mądrze - w harmonii z naturą. Chodzi więc o to, aby każdy z nas był przyjazny Ziemi i dbał o jej dobro. Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu i na pobocza dróg, czy spuszczać szamba do rowu melioracyjnego. O tym właśnie chcieliśmy chcieli przypomnieć, gdy transparentami i z workami na śmieci, które otrzymaliśmy z Urzędu Gminy, wyruszyliśmy na sprzątanie Kowali. Zbieraliśmy śmieci nie tylko w najbliższym otoczeniu szkoły, ale także zgodnie z intencją projektodawców akcji pobliski las. Staraliśmy się jak najlepiej wykonać zadania przydzielone nam przez szkolnego koordynatora akcji panią Iwonę Stefańską - Stanik. Worki bardzo szybko zapełniły się śmieciami. Humor nam dopisywał. Zbieranie śmieci przebiegło sprawnie i okazało się wspaniałą zabawą edukacyjną. Byliśmy zadowoleni i dumni z tego, że dzięki naszym działaniom chociaż trochę zrobiło się czyściej, i że po raz kolejny mogliśmy zrobić coś dobrego dla siebie i środowiska. Może inni mieszkańcy Kowali wezmą z nas przykład? Wtedy nie trzeba będzie ogłaszać specjalnych akcji i skorzystają na tym wszyscy. Pamiętajmy o tym, gdy wyruszymy na jesienny spacer po parku.